BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course, 10 cr

Toteutuskerta BMT-62556 2019-01

Kuvaus

Challenge Based Innovation Project Course, CBI@Tau
Syksy 2019

The pilot course is organized only in Finnish

Jokaisesta tiedekunnasta valitaan maisterivaiheen 3-5 opiskelijaa, jotka muodostavat poikkitieteellisen 4-5 hengen ryhmän.
Kurssin tapahtumat painottuvat alustavasti tiistaille sekä perjantaille, mutta huomaa, että työskentely on kohtuullisen intensiivistä.

Opetus

Periodi 1 - 2
Opetusmuodot Monimuoto-opetus, Muu tapahtuma
Vastuuhenkilö Timo Allinniemi, Jouko Laitinen, Saku Mäkinen, Jouko Nieminen, Santeri Repo

Arvosteluasteikko

Evaluation scale passed/failed will be used on the course

Suoritusvaatimukset

Projektityö, jossa luodaan konkreettinen ratkaisu yhteiskunnalliseen ongelmaan erilaisia innovointimenetelmiä hyväksi käyttäen, opetukseen sekä ryhmän toimintaan vastuullisesti ja aktiivisesti osallistuen. Kurssisuoritus edellyttää kiitettävää oma-aloitteisuutta ja työmoraalia yhdistettynä hyviin ryhmätyö- ja sosiaalisiin taitoihin. Opiskelijat työskentelevät intensiivisellä aikataululla ryhmissä, ratkaisten maailmassa esiintyviä merkittäviä käytännön ongelmia.

Lisätietoja vastaavista:
https://www.cbi-course.com/
https://www.youtube.com/watch?v=leZ42VxDg6E

Lisätietoja toteutuksesta

Kurssille mukaan pääsee vain hakemuksella, jossa:

- kerrot mitä tiedät tai luulet tietäväsi kurssista ja mistä kuulit kurssista,
- kerrot hieman itsestäsi, taustoista, harrastuksista, kiinnostuksen kohteista jne.
- perustelet miksi juuri sinut pitäisi valita tälle kurssille,
- mitä osaamista sinulla on jakaa muille kurssilaisille
- ilmaiset perustellun toiveesi siitä, mitä teemaa tämän toteutuksen puitteissa haluaisit käsiteltävän/tehtävän
- millainen on koulu-/harrastus-/työ-/elämä -aikataulusi kurssin aikana

Liitä mukaan opintosuoritusrekisteristäsi ote (epävirallinen käy oikein hyvin).

Hakemus palautetaan paperilla tai sähköisenä jollekin kurssin vetäjistä. DL 2.9.2019 klo 12.00, aikaisemmin parempi.

BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Mon 09.09.2019 12:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Tue 10.09.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Wed 11.09.2019 10:00 - 12:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Fri 13.09.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/03 Fri 13.09.2019 14:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Mon 16.09.2019 12:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Tue 17.09.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Wed 18.09.2019 10:00 - 12:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Fri 20.09.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/03 Fri 20.09.2019 14:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Mon 23.09.2019 12:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Tue 24.09.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Wed 25.09.2019 10:00 - 12:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Fri 27.09.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/03 Fri 27.09.2019 14:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Mon 30.09.2019 12:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Tue 01.10.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Wed 02.10.2019 10:00 - 12:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Fri 04.10.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/03 Fri 04.10.2019 14:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Mon 07.10.2019 12:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Tue 08.10.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Wed 09.10.2019 10:00 - 12:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Fri 11.10.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/03 Fri 11.10.2019 14:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Mon 21.10.2019 12:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Tue 22.10.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Wed 23.10.2019 10:00 - 12:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Fri 25.10.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/03 Fri 25.10.2019 14:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Mon 28.10.2019 12:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Tue 29.10.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Wed 30.10.2019 10:00 - 12:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Fri 01.11.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/03 Fri 01.11.2019 14:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Mon 04.11.2019 12:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Tue 05.11.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Wed 06.11.2019 10:00 - 12:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Fri 08.11.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/03 Fri 08.11.2019 14:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Mon 18.11.2019 12:00 - 14:00
(Peruttu) BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Tue 19.11.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Wed 20.11.2019 10:00 - 12:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Fri 22.11.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/03 Fri 22.11.2019 14:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Mon 25.11.2019 12:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/01 Tue 26.11.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Wed 27.11.2019 10:00 - 12:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/02 Fri 29.11.2019 10:00 - 14:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/O/03 Fri 29.11.2019 14:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/OE/01 Mon 11.11.2019 08:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/OE/02 Tue 12.11.2019 08:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/OE/03 Wed 13.11.2019 08:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/OE/04 Thu 14.11.2019 08:00 - 18:00
BMT-62556 Challenge Based Innovation Project Course/OE/05 Fri 15.11.2019 08:00 - 18:00